"Firma OGL od 2013 roku współpracuje z EXSO, rozwijając projekty systemów sterowania oświetleniem komercyjnym dla naszych znanych australijskich klientów, w tym Perpetual Pty Ltd. Każdy z tych projektów został zrealizowany przez EXSO terminowo i w pierwotnie założonym budżecie. Firma wykazała się dużą dbałością o szczegóły oraz doskonałą znajomością wymagań projektowych i ich realizacji."
Octalex Lighting Engineering to polsko-australijska spółka, działająca od 2005 roku i zajmująca się produkcją i sprzedażą najnowocześniejszych lamp opartych na diodach LED oraz inteligentnych systemach bezprzewodowego sterowania oświetleniem. Octalex jest dostawcą rozwiązań oświetleniowych dla zastosowań komercyjnych, mieszkaniowych, architektonicznych i przemysłowych.
Celem projektu było opracowanie i wdrożenie systemu umożliwiającego bezprzewodowe sterowanie oświetleniem znajdującym się na terenie jednego z uniwersytetów w Dubaju. Międzynarodowy projekt został zrealizowany we współpracy firm z Polski, Australii i Austrii. Obejmował zarówno rozwiązania fizyczne, elektroniczne, jak i softwarowe. Zadanie EXSO polegało na zaprojektowaniu, wykonaniu i dostarczeniu oprogramowania do zarządzania solarnym oświetleniem ulicznym.
godzin pracy
inteligentnych lamp ulicznych
punkty dostępowe
trybów pracy każdej lampy
Staramy się jak najlepiej zrozumieć kluczowe potrzeby i dzielimy się naszym doświadczeniem.
Wykorzystujemy doświadczenie w tworzeniu systemów z pogranicza hardware i software, by dostarczyć innowacyjne rozwiązanie.
Budujemy rozwiązanie maksymalizując jego wartość biznesową w stosunku do budżetu na jego realizację.
Wdrażamy rozwiązanie w docelowym środowisku "na odległość", blisko współpracując z partnerami zagranicznymi.
Kluczowym wyzwaniem projektu było zaprojektowanie i skonfigurowanie systemu opartego o protokół sieciowy ZigBee. Wymagało to dobrego zrozumienia mechanizmów komunikacji w tego typu sieciach, a następnie optymalne oprogramowanie algorytmów przesyłania komunikatów pomiędzy jej modułami. Ważne stało się także uzyskanie szybkiej reakcję na zdarzenia, a jednocześnie nieprzesyłanie niepotrzebnych danych i zapewnienie niezawodności takiej komunikacji.
Projekt zbudowany został od podstaw, z wykorzystaniem języków programowania niskiego poziomu. Jedynie na potrzeby interfejsu użytkownika został oprogramowany serwer www.
Technologie wykorzystane w projekcie:
Każda ze 100 lamp posiada własny panel fotowoltaiczny, baterię, moduł sterujący i moduł bezprzewodowej komunikacji w standardzie ZigBee. Całość jest kontrolowana przez dostarczone oprogramowanie, działające na serwerze i komunikujący się z lampami poprzez tzw. gateway’e (technologia ZigBee-LAN). Zastosowane rozwiązanie pozwala na sterowanie oświetleniem w różnych częściach kampusu uniwersyteckiego, z wykorzystaniem scenariuszy przypisanych do obszaru, pory dnia i roku.
Każda z lamp posiada własne algorytmy sterowania, dzięki czemu istnieje możliwość wygodnego sterowania dowolną lampą w całym systemie oświetleniowym. Dzięki wykorzystaniu serwera i algorytmom grupowym, można sterować wieloma lampami jednocześnie. Wszystkie parametry pracy lamp (np. poziom świecenia, napięcie, prąd, pobór mocy, stan akumulatora) są w sposób ciągły monitorowane i rejestrowane w bazie danych. Przy wystąpieniu błędów lub awarii, wysyłane są natychmiast powiadomienia e-mail do operatorów systemu.
Dzięki połączeniu różnych technologii, powstało rozwiązanie, którego wcześniej nikt nie stworzył.
Dobrze zaprojektowane rozwiązanie i sensowne wykorzystanie technologii pozwalają osiągnąć efekt skali i redukcję kosztu jednostkowego.
Automatyzacja procesów obsługi urządzeń prowadzi do realnych oszczędności i większej efektywności.
Udział w projekcie rozwojowym otwiera nowe perspektywy i prowadzi do powstawania coraz lepszych, innowacyjnych rozwiązań.